AKce, kamera, střih!

Amatérský film je audiovizuální dílo tvořené laiky, tak říkajíc na koleně. Z pochopitelných důvodů si nemůže dovolit většinu toho, co běžně mívají komerční filmy jako mít pro každou roli zvláštního člověka — to jest scenáristu, režiséra, producenta, zvukaře, kameramana, střihače, maskéra, kostyméra a tak dále. Povětšinou v něm vše krom herců zastává jeden člověk nebo menší skupinka, v případě animovaných amatérských filmů pak vypadávají i herci. Může se však jednat i o masivnější akci jako u Honu na Gluma, na kterém ve svém volném čase dělalo zadarmo 160 lidí.

Pár základních poznatků k technice

Doporuceny obrazek AKce kamera strih Par zakladnich poznatku k technice - AKce, kamera, střih!

První věc, kterou potřebuji k tvorbě filmu je samozřejmě kamera. Chytré telefony dnes už často mívají ucházející kameru, ačkoliv s nimi často vyvstává nutnost konvertovat formát před další úpravou. Další možností je kamera na digitálním fotoaparátu nebo klasická digitální kamera. 

Podle používaného operačního systému se nahraný materiál dále upravuje buď v případě Windows ve Windows Movie Maker, Kdenlive v Linuxu nebo zkuste Avidemux či Lightwork 12 (ten je spíše pro pokročilejší uživatele), ty by měly chodit jak na Windows, tak Linuxu a Mac OS. 

Právní skepse

Doporuceny obrazek AKce kamera strih Pravni skepse - AKce, kamera, střih!

Z hlediska duševního vlastnictví je film, který jste vytvořili váš (pokud se nezřeknete jeho vlastnictví), a pokud ho někdo zneužije, můžete ho žalovat. Samozřejmě takový postup by byl poněkud kontraproduktivní, pokud jste při jeho tvorbě sami porušili autorská práva. Ta se v amatérském filmu nejčastěji porušují pokud jde o hudbu. Jistě u každého profesionálního filmu nesmí chybět hudba, ale pravidla pro ochranu muziky jsou velmi přísná. To se dá řešit pomocí využívání hudby, která spadá pod creative commons nebo můžete zkusit napsat autorovi jestli ji nemůžete použít, zvlášť pokud půjde o méně známé kapely, je dost možné, že se dohodnete. 

Nápad a scénář

Doporuceny obrazek AKce kamera strih Napad a scenar - AKce, kamera, střih!

Samozřejmě nejdůležitější věcí na filmu, jehož zázemí nemůže z logiky věci konkurovat hollywoodským trhákům je nápad a popřípadě scénář. Proč popřípadě? Protože pominuli němý film, scénář může být do značné míry operativní. Jistě už jste někdy slyšeli, jak herci zapomněli scénář a jejich improvizace se režisérovi tak líbila, že ji tam ve finále nechal. Pokud pracujete s partou kamarádů, někdy postačí místo vyumělkovaného scénáře jen hrubé obrysy. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top