Ztuhlé kouzlo dálek

Cestovatelská fotografie nebo také turistická fotografie je podkategorii fotografie. Fotografická společnost Ameriky (PSA) ji definuje jako zachycení určitého pocitu v čase a místě, tedy jako obraz, který líčí zemi, její obyvatele, nebo kulturu ve svém přirozeném stavu, a nemá geografické hranice. Ze své podstaty je tak tento žánr fotografie otevřen nejrozličnějším podnětům a mnozí se v jeho rámci dále profilují — na portrétisty, krajináře nebo třeba dokumentaristy. 

S větší dostupností dopravy se žánr čím dál více otevírá laikům. Ačkoliv její styl je stále odvozen od toho, který se vyvinul vlivem fotografů pro starší cestopisné časopisy, dnes již toto medium upadá. Fotografy dnes více živí internet a přednášky, ostatně i amatéři svá díla povětšinou sdílí na internetu, především na sociálních sítích. 

Pár rad pro začátečníky

Doporuceny obrazek Ztuhle kouzlo dalek Par rad pro zacatecniky - Ztuhlé kouzlo dálek

Pokud chcete dělat dobré fotky pak se v prvé řadě obrňte trpělivostí, protože jedním z nejdůležitějších faktorů je světlo. Co se podnětů týče, je cestovatelská fotografie velmi otevřená. To neznamená, že se dá fotit všechno, pokud chcete fotit lidi, je zdvořilé se jich nejdřív zeptat, zvlášť pokud jde o fotografie zblízka nebo dokonce portréty a v dnešní době chytrých telefonů, to ani není nijak složité. Pokud nevíte co fotit, nezoufejte a vyrazte na procházku po okolí, rozhlížejte se a až vás něco zaujme neváhejte a vyfoťte to nebo se na to místo vraťte, až bude lepší světlo. 

Světlo, je důležité. Například fotit proti slunci se obvykle nevyplácí. Ale zlaté hodiny, to jest hodina po východu slunce a hodina před jeho západem, zase garantují jemné zlaté světlo, které je vynikající. Zajímavě mohou vyjít i fotografie z modrých hodin, to jsou hodina před východem a  a hodina po západu slunce, kdy je obloha ještě modrá. Fotografie brzy ráno mají další výhodu v tom, že kolem východu slunce se nemotají turisté ani kolem těch největších turistických atrakcí. 

Další věcí, která velmi ovlivní fotografii, je její kompozice. Nepulte je horizontem, pokuste se ho raději dostat do spodní třetiny, a pokud můžete, zkuste využít zlatého řezu. Klást dominantu krajiny, kterou fotíte do středu fotky, nikdy v porovnání neobstojí. Pokud nevíte, co je zlatý řez, zkuste si představit šnečí ulitu vepsanou v obdélníku, tušíte kde v obdélníku bude její střet? To je zhruba to místo, kam podle zlatého řezu patří dominanta.  A hlavně se nebojte fotky upravovat grafickými programy, umět dotáhnout kontrast nebo jas je mnohem důležitější než jaký používáte fotoaparát. A pokud opravdu chcete investovat do vybavení pro focení, zkuste si pořídit lehkou přenosnou trojnožku. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top